Babeszjoza u pieska – przejawy oraz okoliczności niedyspozycji, w jaki sposób działać?

Babeszjoza stanowi często będącą u piesków chorobą odkleszczową. Gdy więc zdarza nam się prowadzić naszego psa na spacer do parku albo lasu, powinniśmy znać kiedy wykryć jej przejawy. Prędko stwierdzona babeszjoza jest rzeczywista do gruntownego uzdrowienia. Nie hospitalizowana potrafi doprowadzić jednakże do śmierci psa.

Okoliczności i dodatkowo objawy dolegliwości

Babeszjoza zagraża psom w jakimkolwiek wieku, chociaż ogromnie podatne są czworonogi niedojrzałe, które posiadają poniżej 8-go miesiąca istnienia. Wzmożone ryzyko zarażenia się dotyczy dodatkowo psiaków odmian: greyhound oraz pitbull. Choroba ta zwana jest także piroplazmozą i także szkodzi naszym czworonożnym przyjaciołom niestety nie zaledwie podczas lata. Jeśli temperatura na polu przekracza 5 stopni Celsjusza, psiak potrafi zarazić się babeszjozą. Regularnie tymczasem do zarażeń dochodzi wiosną plus wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi psiaka i zostanie w nim dłużej aniżeli dzień, choroba zostanie wysłana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się upowszechniać. W trakcie przebiegania tego mechanizmu niejednokrotnie dochodzi do mocnych stanów zapalnych ważnych narządów. Pochodzi to wówczas z walki systemu odpornościowego z rzęsistkiem skutkującym babeszjozę, oraz z utraty czerwonych krwinek. Podstawowe znaki choroby pojawić się mogą zaledwie po blisko 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, przemiana barwy moczu z żółtego na czerwony. Kolejnymi przejawami niestety nie leczonej infekcji potrafią stanowić takie kłopoty jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Gdy dodatkowo dotrze do powikłań, możemy mieć do czynienia z: schorzeniami oddychania, schorzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, niewydolnością nerek, obrzękiem kończyn, natomiast bezapelacyjnie, niestety ze śmiercią psiaka.
kup najlepsze legowisko dla swojego pieska zobacz https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Diagnoza

Najskuteczniej wykryć babeszjozę przez przeprowadzenie badania krwi. Gdy w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za dolegliwość, możemy posiadać pewność co do zidentyfikowania. W poniektórych wypadkach szkodniki mogą nie być od razu wyraziste oraz konieczne jest uzyskanie większej ilości próbek krwi oraz przygotowanie specjalnych badań.

Babeszjoza u psiaka: w jaki sposób leczyć?

Niestety leczenie babeszjozy nie staje się takie proste. Nie występuje bowiem jeden lek, który z prostotą zdeklasował tę dolegliwość. Usuwanie babeszjozy składa się z dawania antybiotyków, medykamentów przeciw pierwotniakom, i sterydów. Zdarza się też, że w wyniku straty czerwonych krwinek nieunikniona jest transfuzja krwi. Kurowanie trwa od paru dni do choćby kilku tygodni. Najkorzystniejsze prognozowania są wtedy, kiedy przypadłość pozostanie stwierdzona jeszcze póki zajdzie do ciężkiego niedoboru czerwonych krwinek.