Okres wiosenno-letni to pora większej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą spowodować nie tak maleńkie problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia czworonogów.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. powoduje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w czerwonych krwinkach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia powstaje szereg objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka czy biegunka. Często obserwowany jest również krwiomocz. Leczenie powinno się wdrożyć od razu po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Bardzo dobrą metodą zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych specyfików, które mają za zadanie ochronić naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona różnymi preparatami, które są stopniowo wypuszczane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry psa. Obroża na kleszcze to kapitalne rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Kolejną metodą ochrony naszych czworonogów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku środków poza działaniem na endopasożyty, przejawia także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli pies nadal nie będzie chciał skonsumować środka to poleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to środki, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami aż na kilka tygodni. środki te są aplikowne specjalnym aplikatorem na kark zwierzęcia i zostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po nakropleniu środka nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby specyfik się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym atutem tego środka jest to, że może być skutecznie używany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

https://www.krakvet.pl/ sklep zoologiczny