Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Ze względu małe rozmiary jest ciekawą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada zbyt dużych wymogów, w kwestii jedzenia – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Dlatego istotna jest wielkość spodu klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić objętość większą, szczególnie jeśli planujemy hodować w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, by pręty klatki nie były położone zbyt szeroko, ponieważ może to grozić zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wylatują poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, ale bywa trochę twardawy w stosunku do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, z którymi łatwo zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej warto ulokować w niej potrzebne akcesoria, a przede wszystkim domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpieczna, ponieważ będzie miała prywatną przestrzeń, do której może skryć się na odpoczynek lub odstresować się, kiedy pierwszy raz przeniesiemy ją do nowego miejsca.

internetowy sklep zoologiczny https://www.krakvet.pl/